Złomowanie auta w większości przypadków wykonywane jest szybko i sprawnie. Od tej reguły są jednak wyjątki, za które często odpowiedzialni są sami właściciele samochodów. Dlatego dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o złomowaniu auta.
Spis treści:
- Jakie auto można zezłomować?
- Gdzie zezłomować auto?
- Jakie dokumenty trzeba mieć przy złomowaniu?
- Ile kosztuje zezłomowanie auta?
Złomowanie auta, profesjonalnie zwane kasacją pojazdu, kończy okres eksploatacji samochodu. Ale istotą kasacji nie jest tylko wycofanie pojazdu z użytkowania, lecz utylizacja wszystkich jego elementów. Niektóre części trafiają na rynek wtórny, a inne zostają poddane recyklingowi. Poznaj fakty na temat
złomowania auta.
Jakie auto można zezłomować?
Złomować można praktycznie każdy pojazd, w tym także jednoślady czy quady. Jeżeli chodzi o samochody, kasacji poddaje się zarówno auta osobowe, ciężarowe, jak i specjalistyczne czy nawet wojskowe. Oczywiście na polecanym auto złomie nie zobaczysz zdemontowanego czołgu, ale za to zezłomujesz każdy samochód cywilny. Najczęściej auta do kasacji oddają właściciele osobówek, busów i lekkich ciężarówek.
Pamiętaj, że stan techniczny pojazdu nie ma żadnego znaczenia podczas złomowania. Dlatego bez problemów
zezłomujesz auto powypadkowe, uszkodzone czy nawet wrak. Ważne jest tylko to, abyś posiadał komplet dokumentów do kasacji, który opisujemy poniżej. Nie musisz się również martwić ważnością badań technicznych auta do kasacji.
Gdzie zezłomować auto?
Auto można oddać na każdy szrot, ale nie w każdym punkcie tego rodzaju otrzymasz zaświadczenie o wykonaniu kasacji. Niektóre “złomy” działają bowiem jako skupy pojazdów, które przyjmują pojazdy od ich właścicieli na podstawie umowy kupna-sprzedaży.
Natomiast Stacja Demontażu Pojazdów, czyli firma, które legalnie utylizuje auta, wystawi Ci właśnie zaświadczenie o wykonaniu kasacji. Jedynie na podstawie tego dokumentu wyrejestrujesz samochód i zamkniesz polisę OC u ubezpieczyciela. Otrzymasz również pieniądze za auto na złom.
Jakie dokumenty trzeba mieć przy złomowaniu?
Jeżeli chcesz szybko zezłomować pojazd, pamiętaj o tym, aby mieć przy sobie komplet dokumentów do kasacji pojazdu. Obowiązkowe są:
- Twój dowód tożsamości,
- zgoda na kasacje podpisana przez współwłaścicieli pojazdu (jeżeli występują),
- dowód rejestracyjny samochód,
- karta pojazdu (jeżeli została wydana).
Jeżeli brakuje Ci któregoś z tych dokumentów, zadzwoń do nas. Zawsze doradzamy Klientom, co zrobić, aby bezproblemowo zezłomować pojazd w każdej sytuacji.
Ile kosztuje zezłomowanie auta?
Pamiętaj, że kasacja pojazdu nie Cię nie kosztuje. Jeżeli więc ktokolwiek sugeruje lub wręcz żąda, abyś z tego tytułu ponosił koszty, robi to nielegalnie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której waga auta do kasacji mocno odbiega o jego fabrycznej masy. Oznacza to, że pojazd jest mocno zdekompletowany. Wtedy Stacja Demontażu Pojazdów może doliczyć opłatę za każdy brakujący kilogram.
W pozostałych przypadkach pieniądze otrzymujesz Ty. O tym, ile zarobisz, oddając auto na szrot, decyduje jego masa oraz oczywiście cena złomu. W praktyce szroty wypłacają za samochód po kilkaset złotych. Gotówka trafia do Twojej ręki od razu po przyjęcia auta na złom.